Tikroji Covid-19 įtaka NT rinkai
Dabar, artėjant gražiausioms metų šventėms ir vykstant jau antram, psichologiškai tarsi lengvesniam, karantinui, galima papostringauti apie tai, kas po galais vyko su NT rinka 2020-aisiais.
Balandį, kada rašiau apie tai, ko galima tikėtis po karantino, pamenu buvo tiesiog neįmanoma rasti jokios vertingos medžiagos apie tai, kaip sveikatos krizės veikia NT rinką. Domėjausi ir analizavau rytų SARS ir keleto anksčiau vykusių mutavusių gripų įtaką NT rinkai. Nors jų mastas nei kiek nepriminė to, kas vyko pirmojo karantino metu (sveikatos krizė grąsino tapti likvidumo, bedarbystės ir ekonomikos krize) – buvo aišku, kad panika ir įvairios baimės pokyčių pažers.
Tvirtinau, kad trumpuoju laikotarpiu kainos gali kristi. Tačiau teigiau, kad šios tikrai amortizuosis ir vasarą turėtų grįšti į prieškrizinį laikotarpį. Panašiai ir nutiko: kainos krito labai nežymiai (ne tik Lietuvoje, tokią tendenciją matėme visame pasaulyje, maksimalūs skaičiai buvo iki 8 proc. Skandinavijos šalyse). Rinka keliems mėnesiams buvo elementariai sustojus – NT sandorių beveik nevyko, o rinkai atsigavus labai sparčiai – kainos liko +/- prieškriziniame lygyje.
Kodėl taip įvyko? Ankstyvą gegužę, ekonomikai labai staigiai atgijus, į rinką atėjo labai gerai savo pasirinkimus apgalvoję ir pasigrindę pirkėjai, kurie turėjo labai stiprų sprendimą pirkti naują, kitokį turtą. Matėme, kaip aktualaus turto kainos vasaros viduryje netgi pradėjo kilti. Stebėjome situaciją, kada rinkoje nepervertinto turto likvidumas buvo nepaprastai didelis – t.y. pardavimo trukmė labai trumpa.
Akivaizdu, kad Covid-19 pakeitė pirkėjų keliamus lūkesčius nekilnojamam turtui. Tikrai daugiau nei turto kainos rinkoje keitėsi pirkėjų psichologija bei motyvai pirkti. Stebėjome procesą, kada pirkėjas, ilgai atidėliojęs savo sprendimą keisti būstą, staiga susivokė, apsisprendė ir ryžtingai veikė. Rinkoje atsirado ne tik daug „rimtų“ pirkėjų, tikrai apsisprendusių pirkti, natūraliai – atsirado pardavėjų, kurie pardavinėjo savo turtą, kad įsigytų kitą. Rinka kaito.
Svarbu paminėti, kad ir pirkėjų sprendimo greičiai buvo rekordiniai. Vasaros metu, teko sutikti ne vieną pirkėją, kuris labai ryžtingai priimdavo sprendimą pirkti pakankamai brangų turtą ir tai darė žymiai greičiau nei rinka buvo pratusi iki šiol. Tą pasakius, teko sutikti ne vieną pirkėją, smarkiai nusivylusį, kad nespėja nusipirkti jau kelinto patikusio turto. Pats atstovavau kelis pirkėjus bei investuotojus ir stebėjau įdomų faktą, kad kartais nespėdavome pateikti pasiūlymo ir pernakt būstas būdavo parduodamas, o naujos statybos vystytojai nespėjo keisti informacijos tinklalapiuose apie turimą ir jau nupirktą turtą. Tad turbūt tas karantino laikas, kai žmonės buvo šeimose, svarstė ir galėjo įsivertinti savo buitį, padėjo labai aiškiai suprasti lūkesčius naujiems namams, o taip vadinamų „turistaujančių“ (tikslinant – neapsisprendusių) pirkėjų rinkoje buvo žymiai mažiau.
Taip pat, pastebėtina, kad skuba vyravo ir dėl minimalaus neaiškumo dėl bankų politikos ir baimės, kad atėjus rudeniui bei atsitikus karantinui gali būti sunkiau gauti banko finansavimą.
Paskutiniu metu matome pasikeitusį norimiausio turto paveikslą – po karantininiu laikotarpiu tapo aktualus didesnės kvadratūros turtas, daug kam svarbu tapo nuosavo sklypo, aptvertos teritorijos, didelės lodžijos, ar bent balkono poreikis. Tapo aktualu visiems šeimos nariams turėti atskirą kambarį nuotoliniam darbui ir mokslui įgyvendinti. Jautėsi naujos tendencijos ryškėjimas – jau primirštas noras investuoti į sodybas, sklypus, sodo namus su perspektyva įsirengti vasarnamį, sodybą užmiestyje.
Užbaigiant – ko tikėtis toliau? Manau, kad tokio karantino poveikio, kokį matėme kovo/balandžio mėnesiais, jau nebeišgyvensime. Tą pasakius, didelių kainos pokyčių taip pat neprognozuočiau. Sezoninis sulėtėjimas galimai bus numatomas šventiniu metu, taip pat, tai ne pats geriausias laikas pirkti/parduoti sodybas, namus, vasarnamius, sklypus – tik dėl to, kad sunkiau perteikti jų teikiamas naudas bei parodyti geriausius turto aspektus. Tokio turto aktualumas kasmet sugrįžta pradėjus matytis pirmiesiems pavasario ženklams – bet apie tai vėliau 😊
Optimistiško ir jaukaus gruodžio mėnesio namuose!
Tadas